terapia przerzuty

terapia przerzuty


terapia przerzuty


Terapia w przypadku przerzutów

Terapia w przypadku przerzutów

W celu zniszczenia lub zmniejszenia zarówno przerzutów, jak i krążących komórek nowotworowych, często stosuje się terapie systemowe. Należy tutaj zastosować lek, który jest indywidualnie najbardziej skuteczny dla pacjenta.

Za pomocą próbki krwi maintrac może przed rozpoczęciem terapii zbadać środek leczniczy z największym prawdopodobieństwem skuteczności na krążące komórki nowotworowe. Maintrac może pomóc w monitorowaniu przebiegu terapii w przypadku przerzutów.

W badaniu maintrac zachowanie się komórek w sytuacji przerzutowej może być oceniane tylko indywidualnie ze względu na wiele możliwych interpretacji. Dlatego ważne jest, aby zbadać każdego pacjenta indywidualnie i wyjaśnić krytyczne sytuacje podczas dalszej diagnostyki.

Zachowanie krążących komórek nowotworowych w sytuacji przerzutowej

Zachowanie krążących komórek nowotworowych w sytuacji przerzutowej

Pierwsza zmierzona wartość liczby komórek maintrac zawsze reprezentuje wartość początkową, która sama w sobie ma niewielką wartość informacyjną. Można zinterpretować tylko przebieg zliczania komórek, który jest wynikiem co najmniej jednego kolejnego pomiaru.

nowotwór jajnika maintrac badanie onkologia

Malejąca liczba komórek

Terapia jest skuteczna, gdy zmniejsza się liczba komórek i jednocześnie zmniejszają się przerzuty.

W pewnych okolicznościach może się zdarzyć, że krążące komórki nowotworowe zareagują na substancję czynną (zmniejszenie liczby komórek), ale przerzuty nie zmniejszają się, a nawet nie rosną (substancja czynna nie osiąga wystarczającego stężenia w guzach).

Jeśli liczba komórek gwałtownie spada wkrótce po terapii lub bez niej, może to wskazywać, że krążące komórki gromadzą się w przerzutach ( samosiew ). Niezbędne jest dokładne wyjaśnienie z terapeutą prowadzącym. W przypadku przerzutów wkrótce potem można zaobserwować szybki wzrost liczby komórek.

Stała liczba komórek

Jeśli stosowana jest terapia metronomiczna, tj. chemioterapeutyki są regularnie podawane codziennie w bardzo małych dawkach przez długi czas, liczba komórek może pozostać stabilna.

Rosnąca liczba komórek

Wzrost liczby komórek może wskazywać na wzrost lub rozprzestrzenianie się przerzutów. Najprawdopodobniej terapia nie jest skuteczna i dlatego należy ją zmodyfikować po przetestowaniu składników aktywnych.

Jeśli jednak guz zostanie zniszczony przez zastosowane składniki aktywne, może on wypłukać komórki do krwi. Jeżeli jednocześnie ze wzrostem liczby komórek nowotworowych krążących we krwi można stwierdzić zmniejszenie wielkości przerzutów, terapię należy kontynuować do czasu zmniejszenia liczby komórek w celu zapobieżenia rozwojowi nowych przerzutów.

Sytuacja specjalna: brak śladów komórek nabłonka

W przypadku przerzutów krążące komórki nowotworowe rzadko występują we krwi. Z powodu wielu cykli podziału komórki nowotworowe mogą się zmieniać. Może to prowadzić do utraty antygenów powierzchniowych. Może to być jeden z powodów, dla których nie można już wykrywać komórek z przeciwciałami specyficznymi dla nabłonka.

Zadbaj o swoje zdrowie

Zrób badanie teraz!